Registrace na FotoŠkoda FEST startují 6. 5. 2024
CHCI NA FESTIVAL!
Recenze

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 MK2 bajonet Sony E

Martin Hájek
27. 2. 2024 | 14 minut čtení

Samyang 85 mm f/1,4 MK2 je klasický základní pevný „teleobjektiv“, ideálně se hodící na portrétní disciplíny nebo pro snímání působivých detailů. Objektiv disponuje optimální „portrétní“ ohniskovou vzdálenost 85 mm (úhel záběru je zde cca 28° na full frame) a skvělou světelností f/1,4. Díky daným parametrům můžete pořizovat zajímavé a současně i velice přirozené portrétní nebo detailní záběry. Objektiv pracuje plně manuálně (nastavení ostření a hodnota clony), je vybaven clonovým „click“ kroužkem a bajonetem pro Sony E (testovaný kus).

Hodnocení odborníka 94%

  • Špičková kvalita obrazu
  • Odolné a utěsněné tělo
  • Vysoká světelnost
  • Minimální optické vady
  • Jemný chod ostřícího kroužku
  • Krásný bokeh a malá hloubka ostrosti
  • Vysoká ostrost i na plně otevřenou clonu
  • Dobře zpracovaný objektiv
  • Malé rozměry i hmotnost
  • Sluneční clona
  • Hladký povrch, objektiv občas klouže v ruce
  • Objektiv více aberuje

Popis

Samyang 85 mm f/1,4 MK2 představuje velice povedený a současně i skvěle dostupný portrétní objektiv se skvělou světelností i obrazovou kvalitou. Vedle portrétních disciplín tento skvělý objektiv stejně dobře využijeme také například pro focení produktů a obecně detailů. Tím, že jde o relativně dlouhé sklo, máme jednak úzký úhel záběru (28° pro full frame senzory) a současně nutno počítat s o něco větším odstupem (> 1 m). Objektiv je plně manuální a disponuje dobře vyladěnou optickou soustavou, při troše snahy se tak můžete těšit na jasný, čistý a nezkreslený obraz s dostatečným množstvím detailů a minimem optických vad. 

 

Samyang 85 mm f/1,4 Mk2 - co všechno je v balení

Provedení a optika Samyang 85 mm f/1,4 MK2

Samyang 85 mm f/1,4 MK2 je zpracován velice dobře, tělo tvoří převážně kov, pouze přední část je plastová a ostřící prstenec je pogumován, což přispívá k vyššímu komfortu při ostření. Součástí objektivu je plastová sluneční clona. Objektiv je designově dotažený v každém detailu a na první pohled působí robustně, byť je (vzhledem ke svému ohnisku i světelnosti) opravdu relativně drobný. Samyang 85 mm f/1,4 MK2 má vyladěnou optiku, skládající se z 9 prvků, řazených do 7 skupin. Součástí objektivu jsou čočky s vysokým indexem lomu (HR), hybridní asférické sklo a speciální povrchová úprava Ultra Multi Coating (UMC). To má za účel minimalizaci sférického zkreslení a chromatické aberace a poskytnutí co nejlepších obrazových výstupů včetně vysokého kontrastu a kvalitní reprodukce barev.

 

Samyang 85 mm f/1,4 Mk2 - pohled ze předu a z profilu

Vlastnosti a parametry objektivu

Jak již bylo řečeno v úvodu, jde o klasické portrétní sklo s ohniskem 85 mm a odpovídajícím úhlem záběru 28° (platí pro full frame senzor). V kombinaci s fotoaparáty s menším (APS-C) senzorem, bude poté úhel záběru 19° (což odpovídá ohnisku 128 mm). Světelnost je f/1,4 umožní silné rozostření pozadí, navíc zde s podporou 9-lamelové, kruhové clony dosáhnete extra jemného a měkkého bokeh efektu (rozostření pozadí). Maximální clonové číslo je f/16. Extrémně malá hloubka ostrosti umí krásně oddělit fotografovaný subjekt od popředí/pozadí. Samyang 85 mm f/1,4 MK2 umožňuje kreativní a působivé hrátky s hloubkou ostrosti a téměř kulatá clona tvoří zajímavé efekty v prostoru mimo zaostřenou oblast. Samyang 85 mm f/1,4 MK2 je plně manuální objektiv, kde řídíte ostření i clonu ručně. Ostřit lze od vzdálenosti cca 105 cm.

 

Samyang 85 mm f/1,4 Mk2 - detail 1

 

Chci portréťák Samyang 85 mm f/1,4 MK2 (pro Sony)

 

Co zaujme určitě na první pohled je fakt, že objektiv nabídne (vzhledem ke svým parametrům) příjemně malé a lehké tělo. Na poměry výkonného portrétního skla s 85 mm ohniskem a špičkovou světelností f/1,4 jde o nezvykle drobný kousek, který se může pochlubit hmotností pouhých 599 g, průměrem v nejširším bodě 77,5 mm a délkou jen 101 mm bez sluneční clony. S nasazenou sluneční clonou má objektiv na délku 142 mm (v obou případech nepočítám profil bajonetu). Rozměry sluneční clony (je součástí balení) jsou 94 × 46 mm (Š × D) a průměr předního závitu objektivu – pro použití fotografických filtrů - je 72 mm. Kromě verze pro Sony E (s nímž jsem také objektiv testoval – v kombinaci se Sony Alpha A7 IV) dodává výrobce objektiv také s bajonety pro: Nikon F, Canon EF a Canon M, Fujifilm X a MFT (Olympus, Panasonic).

 

Samyang 85 mm f/1,4 Mk2 - detail 2

Praktické zkušenosti (nejen) z terénu

Samyang 85 mm f/1,4 MK2 přináší vylepšené vlastnosti a pohodlnější ovládání díky několika zásadním prvkům a vlastnostem jako je například „click“ clonový kroužek, ostřící prstenec, kruhová 9-lamelová clona nebo praktické utěsněním proti povětrnostním vlivůmClonový kroužek je totiž kromě samotného prstence vybaven ještě kruhovým stříbrným přepínačem, který mění režim z tzv. "Click" na "Free". Zatímco v druhém případě clonu nastavujete plynule bez „zastávek“ (aretace), v druhém módu (Click) je tomu opačně. Clonu poté nastavujeme pomocí jemného krokování s aretacemi, stejně jak je tomu například u CINE objektivů. Režim „Click“ je vhodný například pro video nebo pro přesné nastavení clony. Naopak režim „deClick“ zase pomůže plynule upravovat jas s většími nuancemi mezi jednotlivými F kroky. Samyang 85 mm f/1,4 MK2 je utěsněn proti nepřízni počasí, má také gumový zaostřovací kroužek s mikro vzorem, který snižuje znečištění a zvyšuje přilnavost. 

 

Samyang 85 mm f/1,4 Mk2 - pohled ze předu a z profilu

Na automatiku teď zapomeňte

Samyang 85 mm f/1,4 MK2 je plně manuální sklo, takže jak ostření, tak clonu řídíte manuálně, což někdy je ale jindy není výhodou (záleží na situaci). Na jedné straně si přiznejme, že v moderní době, kde již (skoro) na všechno máme své „asistenty“ - automatické funkce a AI, působí plně manuální sklo už spíše jako zjevení či artefakt odněkud "ze středověku". Ovšem na straně druhé, má právě takový objektiv své obrovské kouzlo. Předně vás naučí (donutí) přemýšlet o snímku úplně jinak, než jste byli doposud zvyklí. Současně se naučíte takový objektiv ovládat a používat, což znamená velký posun ve fotografii (případně i videu).

 

Samyang 85 mm f/1,4 Mk2 - pohled shora

 

Chci portréťák Samyang 85 mm f/1,4 MK2 (pro Nikon F)

 

Ostřící prstenec má příjemný chod, je tak akorát „tuhý“ a ostření je plynulé i během natáčení videa. Moc mě bavila i práce s clonovým kroužkem, který lze přepínat na dva režimy (viz odstavec výše). Osobně mně mnohem více vyhovoval režim „Click“, ale jde samozřejmě o dost subjektivní záležitost. Vhod přijde standardně dodávaná sluneční clona, která je lehká, dostatečně velká a současně i pevná (byť je z plastu). Bohužel jsem měl tu smůlu, že v době testování objektivu, mi počasí úplně nepřálo (bylo neustále zataženo), takže jsem neměl téměř žádnou možnost vyzkoušet sluneční clonu v nějakém extrémnějším světle (typicky proti slunci). Na druhou stranu, v portrétních disciplínách není „zamračené počasí“ vůbec špatné, naopak.   

 

Samyang 85 mm f/1,4 Mk2 - pohled shora v terénu

Jak se ostří s manuálním sklem

Samyang 85 mm f/1,4 MK2 sice nemá autofocus, nicméně digitální zrcadlovky i bezzrcadlovky jsou vybaveny AF senzorem i asistenčními funkcemi (například lupa, zvětšení) díky nimž není manuální ostření, respektive jeho kontrola, zas tak komplikovaná, jak by se na první pohled mohlo zdát. V případě DSLR stačí během ostření prostě namáčknout spoušť (nebo jiné tlačítko, na němž je nastaven autofocus/AF) a držet ji v této první poloze. Poté už jen otáčíte ostřícím prstencem objektivu a v momentě kdy je ostrost v aktivní ostřící oblasti (AF bodu nebo bodech) nejvyšší, AF senzor ve fotoaparátu vás na tuto skutečnost upozorní vizuálně i zvukově. V případě bezzrcadlovek máte k dispozici kontrolu roviny zaostření, kde vám fotoaparát na LCD nebo v hledáčku barevně signalizuje místa ve scéně kde se rovina zaostření nachází.

 

Samyang 85 mm f/1,4 Mk2 - pohled z boku (pravého)

 

Osobně mám manuální objektivy rád, protože se s nimi fotí (a natáčí) zkrátka jinak a mnohem více si to člověk užívá. Ostatně o tom by to celé mělo být především (alespoň dle mého jednoznačně). Pokud nemáte zkušenost s manuálními objektivy, je třeba být trpělivý(-á) a zkoušet to. Časem se to podá. Malá hloubka ostrosti spolu s 9-lamelovou clonou dosahují vynikajících výsledků v působivém podání prostoru (rozostření). Scéna mezi subjektem a pozadím je tak účinně oddělena a objekt je jasně zvýrazněn.

 

Samyang 85 mm f/1,4 Mk2 - pohled z boku (levého)

 

Chci portréťák Samyang 85 mm f/1,4 MK2 (pro Canon EF)

Hodnocení obrazové kvality

Samyang 85 mm f/1,4 MK2 produkuje velice dobré obrazové výstupy, má krásnou a přirozenou reprodukci barev, jasů i stínů. Současně nabízí též vysokou úroveň detailů a ostrosti. Kromě vyváženého obrazu nedochází k výraznějšímu výskytu běžných optických vad (tedy až na jedinou výjimku, viz dále). Díky ultra malé hloubce ostrosti a kruhové 9-lamelové cloně dostanete velice jemný bokeh a samozřejmě extrémně malou hloubku ostrosti


Samyang 85 mm f/1,4 Mk2 - pohled ze předu a z profilu

 

Kresba a ostrost je na slušné úrovni a to už od minimální clony f/1,4. Při plně otevřené cloně je kresba výrazně měkčí (ale nikoli "rozmazaná"), nicméně to je pro portréty to pravé! Po přiclonění je dle očekávání obraz ještě ostřejší (s pochopitelně též rostoucím proostření scény, tedy s hloubkou ostrosti). Zároveň se zde na nízká clonová čísla výrazněji projevuje i působivý bokeh neboli rozostřené oblasti v obraze. Samyang 85 mm f/1,4 MK2 má na minimální clonu (f/1,4) již zmíněné jemné a měkké podání rozostřených oblastí s tím, že rohy obrazu mají současně decentní nádech vinětace. Právě to v kombinaci s malou hloubkou ostrosti působí vcelku zajímavým „retro“ dojmem. To mě na objektivu moc bavilo a vlastně jsem nejraději fotil tzv. „na plnou díru“ (ostatně ve fotogalerii můžete posoudit sami, jestli to je i váš šálek kávy nebo ne). 

 

Samyang 85 mm f/1,4 Mk2 - pohled shora

 

Co se týče klasických optických vad, u vysoce světelných objektivů bývají silnější sklony k chromatické aberaci (fialové pruhování na jasových kontrastech), která je zde jasně patrná. Výrazněji se projevuje zejména na minimální cloně, při snímání na delší vzdálenosti a samozřejmě jen v extrémních kontrastech (černá vs. bílá). Na testovacích fotografiích je to dobře patrné například na snímcích černého koně v exterieru. To je také současně má jediná výraznější výtka na konto obrazové kvality objektivu. Zaroveň nejde o nic, co by se nedalo řešit v postprocesu. V případě odlesků a duchů jsou naopak výsledky dobré a tyto rušivé elementy jsou u objektivu výrazně potlačeny. V podstatě jsem s nimi během celé doby testování neměl žádný problém. Nicméně to bylo dáno jak používáním sluneční clony tak i prostým faktem, že jsem v průběhu testování téměř nefotil v žádném vyloženě extrémním (proti)světle. Kromě sluneční clony je objektiv navíc vybaven ještě antireflexními vrstvami. K vinětaci jsem se vyjádřil již v odstavci výše, je zcela minimální, jen "na plnou díru" a navíc celkovému vyznění snímků na působivosti spíše přidává než naopak.  

 

Samyang 85 mm f/1,4 Mk2 - pohled z boku

 

Chci portréťák Samyang 85 mm f/1,4 MK2 (pro Fujifilm)

Závěrem

Samyang 85 mm f/1,4 MK2 je řemeslně solidně zvládnutý objektiv s portrétním ohniskem a vysokou světelností f/1,4. Zajímavostí na něm je také to, že coby plně manuální sklo, opět vrací do hry fotografii jako regulérní řemeslo. Tedy časy, kdy jste se museli spoléhat jen na sebe, svou zručnost a zkušenosti. Manuální skla jsou zábavné a umožní vám, dostat se blíže k podstatě fotografie. Jsem toho názoru, že každý fotograf i kameraman by si měl zkusit, co to obnáší práce s manuálními skly. Jednak je to sama o sobě zajímavá zkušenost a druhak vás to posune zase o pěkný kus dopředu. Objektiv přináší širší možnosti využití také díky utěsněnému tělu, zaostřovacího prstence a clonového kroužku se zámkem „de-click“. V neposlední řadě zde máme povedenou optickou soustavu (až na silnější výskyt chromatické aberace), malou hloubku ostrosti a jemný, kruhový bokeh, což v součtu vytváří moc pěkné záběry - zejména portréty a detaily

 

Produktové a testovací fotografie v recenzi: © Martin Hájek (02-2024)  

 

Samyang 85 mm f/1,4 Mk2 - pohled ze předu a z profilu

 

Chci portréťák Samyang 85 mm f/1,4 MK2 (pro Olympus/Panasonic)

 

 

Samyang 85 mm f/1,4 Mk2 - krabice a objektiv

Hlavní rysy

  • Portrétní objektiv (krátký teleobjektiv)
  • Bajonet: Sony E (dále Canon, Nikon, Fujifilm, MFT)
  • Ohnisko: 85 mm a zorný úhel: 28°
  • Světelnost: f/1,4 a rozsah clon: f/1,4 až f/16
  • Poměr zvětšení 1:10, min. ostřící vzd. 105 cm
  • Optická soustava: 9 členů v 7 skupinách
  • Ostření: pouze manuální (MF)
  • Clona: manuální, včetně „Click“ kroužku
  • Antireflexní vrstvy
  • Materiál: kov a plast
  • Clona: 9-lamelová
  • Průměr závitu: 72 mm
  • Hmotnost: 599 g
  • Délka × šířka: 101 × 77,5 mm
  • Sluneční clona součástí

Shrnutí

Samyang 85 mm f/1,4 MK2 je zajímavý objektiv s parádním poměrem ceny/výkonu. Má robustní tělo, přesto stále relativně drobné a lehké, má špičkovou světelnost, krásný bohem a jako bonus se s ním moc příjemně fotografuje (popřípadě natáčí). Vzhledem k jeho vlastnostem a zejména plně manuálnímu ovládání však není pro každého ani pro jakýkoli typ focení nebo natáčení. Pro rychlé akce typu reportáže, sport a celkově dynamické scény, není objektiv úplně vhodný. Pokud si však libujete ve více statických scénách jako jsou: portréty, akt, ale také třena produkt, reklama, detaily – pak je Samyang 85 mm f/1,4 MK2 skvělou volbou. Součástí balení je přední i zadní krytka, sluneční clona a látkové pouzdro na objektiv.

Další recenze

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF
Hodnocení 92%

Recenze: Samyang 85 mm f/1,4 AF

26. 3. 2024
Recenze: SAMYANG 50 mm f/1,4 AF II pro Sony E
Hodnocení 90%

Recenze: SAMYANG 50 mm f/1,4 AF II pro Sony E

14. 3. 2024
Recenze: SAMYANG 135 mm f/1,8 AF pro Sony E
Hodnocení 90%

Recenze: SAMYANG 135 mm f/1,8 AF pro Sony E

5. 3. 2024
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...