Registrace na FotoŠkoda FEST startují 6. 5. 2024
CHCI NA FESTIVAL!
Recenze

Recenze: Sigma 70-200 f/2,8 DG DN OS Sport

Martin Hájek
13. 2. 2024 | 20 minut čtení

Nový teleobjektiv Sigma s oblíbeným telezoom rozsahem 70-200 mm a světelností f/2,8 je skvělou volbou pro všechny fotografy, kteří využijí delší ohnisko například při focení sportu, zvířat nebo akce obecně. Vzhledem ke svým možnostem a slušné světelnosti nabídne nový teleobjektiv Sigma také relativně rozumné fyzické rozměry i hmotnost. Jak obstálo toto zajímavé sklo v praxi?

Hodnocení odborníka 98%

  • Špičková obrazová kvalita
  • Minimum optických vad
  • Perfektní a přesný autofocus
  • Clonový kroužek s funkcí „Click“ a „Zámkem“
  • Výkonný stabilizátor obrazu OS1/OS2
  • Odolné tělo vč. všech ovladačů a bajonetu
  • Slušná světelnost f/2,8
  • Špičkové materiály, objektiv skvěle padne do ruky
  • Objektiv odolává horku i zimě (nestudí a nepřehřívá se)
  • Kvalitní sluneční clona + stativová patice
  • Na základní teleobjektiv pro bezzrcadlovku relativně velký

Popis

Sigma 70-200 mm f/2.8 DG DN OS Sports je dlouho očekávaným zoom teleobjektivem s populárním rozsahem ohniskových vzdáleností a slušnou světelnost f/2,8. Co nám dané sklo rozhodně nabídne? Můžeme se spolehnout na parádní obrazový výkon na všech ohniskových vzdálenostech i ostření. Dále je k dispozici vysokorychlostní AF s duálním systémem HLA (High-Response Linear Actuator), pokročilý stabilizátor obrazu, clonový i ostřící kroužek a samozřejmě špičkové tělo, který navíc odolává prachu a vlhkosti. Tato Sigma, řady Sports kombinuje vůbec to nejlepší z inovativních technologií Sigma, aby bylo dosaženo co nejvyšší úrovně obrazové kvality, odolnosti a vysokého komfortu ovládání.

 

Proč právě teleobjektiv 70-200 mm f/2,8

Teleobjektivy mají nesporné výhody ale také jasně dané limity a specifika, která by měl každý potenciální zájemce důkladně zvážit. Obecně jsou teleobjektivy vhodné všude, kde potřebujeme větší odstup od fotografovaného objektu a to vetšinou v řádu desítek až stovek metrů. Dále teleobjektivy úspěšně využijete všude, kde je kladen hlavní důraz na velice malou část scény (vše ostatní bude potlačeno). Specifikum teleobjektivů spočívá v silném potlačení perspektivy, což může být obrovskou výhodou (ale i nevýhodou, dle žánru a konkrétního tématu). Pokud se rádi zaměřujete na detaily, jen zřídka najdete lepší typ objektivu (s výjimkou makroobjektivů). Špičkový autofokus a výkonný stabilizátor navíc oceníte při snímání dynamických scén a pohybu celkově.

 

Popis objektivu Sigma 70-200 mm f/2,8

Sigma 70-200 mm f/2.8 DG DN OS Sports je vybavena optickou soustavou, čítající celkem 20 optických prvků, řazených do 15 skupin. Z toho jsou 2 SLD prvky, 6 FLD prvků a 3 ASF prvky. Díky použití špičkového skla a speciálních nízkodisperzních materiálů dosahuje objektiv vysokých rozlišovacích schopností v celém rozsahu zoomu a ostření. Tři asférické čočky přispívají k vyšší jasnosti obrazu a současně eliminují klasické optické vady jako je například: chromatická aberace, odlesky apod. Ohniskové vzdálenosti objektivu poskytují úhel záběru 34.3° - 12.3° (70-200 mm na full frame), v případě menších APS-C senzorů se nám úhel záběru zúží adekvátně k danému crop faktoru, tedy 22.9° - 8.1° (ekvivalent ohniska 112-320 mm).

 

 

Rozsah clon objektivu je f/2,8 až f/22 a samotná clona je složena z 11 lamel, což zajistí příjemně kruhový a jemný bokeh efekt. Minimální zaostřovací vzdálenosti je 65 cm/100 cm (při 70 mm resp. 200 mm) a maximální poměr zvětšení je 1:5.2 (při ohnisku 200 mm a min. snímací vzdálenosti 100 cm). Průměr závitu pro montáž filtrů je 77 mm. Optická a mechanická konstrukce objektivu zlepšuje poměr výkonu a velikosti, takže objektiv tak může být menší a lehčí než odpovídající konkurenční alternativy. Rozměry (průměr / délka) jsou: 90,6 × 207,0 mm a hmotnost 1 335 g. Zajímavostí zde je praktický clonový kroužek (dobře známý již z řady Art a Contemporary), současně jde o první Sigma zoom tele objektiv, který je vybaven tímto praktickým pomocníkem pro rychlou změnu clony.

 

Ostřící a stabilizační systém

Sigma 70-200 mm F2,8 DG DN OS Sport obsahuje unikátní strukturu, ve níž se dvě ohniskové skupiny pohybují v opačných směrech, čímž se snižuje míra rozostření. HLA systém (High-Response Linear Motor Actuator) zajistí v každé ze dvou zaostřovacích skupin vysokorychlostní automatické zaostření, které je navíc velmi přesné a především tiché. Objektiv byl navržen tak, aby potlačoval tzv. „dýchání“ při zaostření (focus breathing), což velmi pomůže zejména u natáčení videa. Změna zorného úhlu v důsledku posunu zaostření je minimalizována a výsledný obraz je tak zcela přirozený. 

 

 

Chci objektiv SIGMA 70-200 f/2,8 DG DN OS Sports (Sony E)

 

Optický stabilizátor Sigma OS2 až 7,5 EV účinek stabilizace (na krátkém ohnisku 70 mm, resp. 5,5 EV na dlouhém ohnisku 200 mm). Díky tomu můžete s objektivem efektivněji snímat z ruky a to i v případech, kdy by normálně došlo k výrazné obrazové neostrosti. K typickým situacím patří například snímání na dlouhá ohniska, snímání bohatých struktur a nebo situace s nedostatkem světla (při současných delších expozičních časech). K dispozici máme dva režimy OS. Režim OS1 je pro běžné fotografování, kdy stabilizátor funguje ve všech třech osách. Režim OS2 (Intelligent OS) nestabilizuje v "aktivní ose" pohybu objektivu a je tak ideální pro panoramatické záběry neboli švenkování (panning), oblíbenou techniku sportovních fotografů.

 

 

Účinek stabilizátoru ještě navíc podtrhuje eliminování „focus breathing“ (dýchání objektivu), ke kterému dochází v důsledku přeostřování (pohyb čoček uvnitř objektivu). Čočka byla navržena tak, aby potlačovala právě tento nežádoucí efekt. Změna úhlu pohledu v důsledku zaostření je minimalizována, což je žádoucí zejména při nahrávání videa, kdy tak vznikne přirozeně vypadající obraz a to i v rámci posunu zaostření. Vyladěná optická soustava objektivu mimo jiné též minimalizuje odlesky a duchy.

 

Ovládací prvky objektivu

Zoom teleobjektiv 70-200 mm f/2,8 je i co do ovládání relativně solidně „nadupaným“ sklem, což je ale i vzhledem k jeho funkční výbavě třeba. Je vybaven trojicí prstenců a celkem šesti přepínači. Ovládací prstence jsou seřazeny pěkně podle velikosti - tím největším prstencem – umístěným na přední části objektivu, ovládáme zoom (ohnisko); prostřední prstenec slouží k manuálnímu ostření a hned za ním leží třetí (nejtenčí) prstenec – pro nastavení clony. První přepínač AF/MF přepíná manuální/automatické ostření. Druhým přepínačem nastavíte ostřící limity: Full / celý rozsah (65/100 cm až nekonečno); blízké snímání (65/100 cm až 3 m); ostření „na dálku“ (> 3 m). Třetí přepínač řídí stabilizátor obrazu: OS1, OS2 a vypnuto a čtvrtý přepínač obsahuje dva uživatelské (programovatelné) režimy C1, C2 a vypnuto. Zbývající dvojice přepínačů aktivuje click (cvakací) clonový kroužek a zámek (lock) kroužku clony. V přední části objektivu ještě najdeme zámek ostření. Součástí objektivu je také odnímatelná sluneční LH 860-01 a otočná objímka se stativovou paticí kompatibilní s Arca-Swiss. 

 

Clonový kroužek

Clonovým kroužkem definujeme, chceme-li pracovat s clonou ručně – přímo na objektivu, nebo ve fotoaparátu – případně v automatickém režimu (P, A/Av). Clonový kroužek je v principu rychlou volbou mezi manuálním nastavením clony (stupnice od 2,8 do 22 po 1/3 krocích) nebo přepnutím na „auto“ (A, kdy je clona ovládána přímo z fotoaparátu). Funkci clonového kroužku ještě dále můžeme nastavit v několika režimech, které měníme dojicí přepínačů: „Click“ a „Lock“. 

Zapnutím funkce „Click“ je kroužek striktně nastaven na krokový chod (clonu měníme po 1/3 krocích), při vypnutí funkce „Click“ kroužek funguje na principu běžného jemného chodu (otáčení). Zámkem (přepínač „Lock“) poté zajistíme clonu, abychom eliminovali její náhodnou změnu během focení nebo natáčení. Po zapnutí do polohy A je kroužek clony v dané poloze zajištěn. Pokud kroužek odemkneme, přesuneme mimo automatiku (A) a opět uzamkneme, lze s ním točit jen v rámci manuálního nastavení clony (2,8 až 22) a nedostaneme se do polohy A. Za mě velice praktická a spolehlivá funkce. V kombinaci s aktivním clickem a zámkem se nám tak nemůže stát, že si omylem "hneme" s clonou.

 

Jak se s objektivem pracuje

Na test objektivu Sigma 70-200 mm f/2.8 DG DN OS Sports jsem se opravdu těšil. Tím prvním důvodem byly velice dobré recenze (v podstatě všech) modelů Sigma řady Sport (Art i Contemporary) z posledních let, druhý důvodem je nostalgie - tak trochu můj návrat ke kořenům. Před dávnou dobou jsem byl hrdým vlastníkem stejného typu i značky objektivu (byť o dost staršího typu), konkrétně Sigma 70-200 f/2,8 APO EX DG OS HSM EF-bajonet. Současně to byl můj první teleobjektiv a opravdu hodně jsme toho spolu prožili. Mé neskrývané nadšení se „znovushledání s legendou“ tak určitě moc dobře chápe každý fotograf.

 

 

Ačkoli se jedná stále ještě o relativně velký kus kovu (resp. skla a kompozitních materiálů), objektiv je přiměřený (na svou třídu) i ve své váhové kategorii nijak zvlášť těžký. Současně však musím přiznat, že jsem čekal ještě o něco menší a lehčí sklo (vzhledem k modelu, určeném pro CSC). Na těle bezzrcadlovky (konkrétně jsem jej testoval v kombinaci se SONY Alpha A7 III) působí objektiv značně robustně a i tak se s ním fotí (a natáčí). Nebudu lhát, po několika-hodinové práci v terénu prostě moc dobře cítíte, že máte za s sebou "poctivou šichtu" s pořádným objektivem, ale to už je holt úděl teleobjektivů (zkrátka nic pro "slečinky", bez urážky!). Sigma 70-200 mm f/2.8 DG DN OS Sports je zkrátka vhodné kombinovat se stativem nebo alespoň monopodem. I přesto jde o dokonalý kus opticky, která za své skvělé fyzické a designové vlastnosti vděčí jak technické preciznosti japonského výrobce, tak i použitím pokročilých materiálů v čele s hořčíkem, CFRP a TSC. CFRP materiál vyniká svou lehkostí a ultra pevný typ polykarbonátu TSC (Thermally Stable Composite) je vyztužený uhlíkovými vlákny s tepelnou roztažností podobnou hliníku. Ne nadarmo je tento vysoce odolný a lehký materiál používaný také například v interiérech i exteriérech letadel.

 

Chci objektiv SIGMA 70-200 f/2,8 DG DN OS Sports (Leica L)

 

 

Ostření

Funguje perfektně, je extrémně rychlé a přesné ale zejména téměř zcela nehlučné. To ocení hlavně fotografové zvířat, ptáků a podobně. Mohou tak pohodlně snímat divokou zvěř v přírodě, stejně jako natáčet filmy bez obav z vyplašení. Dva režimy optické stabilizace (OS1/OS2) jsou skvělé jak pro běžné fotografování statických jevů (OS1), tak i na snímání dynamických scén (OS2), kdy je to se stabilizací obrazu složitější. OS 2 je ideální pro záběry motorsportu a dalších akčních záběrů, kdy inteligentní OS algoritmus, speciálně navržený pro panorámování záběrů, umožní efektivní snímání a současně plně funkční stabilizaci obrazu. Přitom chytrá stabilizace (inteligent OS) sama pozná, jestli snímáme „na výšku“ nebo „na šířku“ a podle toho omezí stabilizaci ve třetí ose – podle pohybu fotoaparátu (vertikálně nebo horizontálně).

 

 

Sigma 70-200 mm F2,8 DG DN OS Sports nabídne z dalších praktických funkcí například konstantní velikost objektivu a žádnou rotaci předního členu. Při zoomování ani při přeostřování se nic nevysouvá ani neotáčí, vše je řešeno vnitřně (IF). Jak již bylo zmíněno, Sigma 70-200 mm F2,8 DG DN OS Sports je vhodná nejen pro fotografii ale také pro video, díky rychlému, přesnému a tichému motoru (AF VCM). Objektiv je díky výkonné stabilizaci vhodný k natáčení z ruky i za pomoci gimbalu. Tělo objektivu je - včetně bajonetu, všech přepínačů a kroužků - utěsněno proti prachu a vlhkosti, není tedy problém jej používat i v nepříznivých podmínkách jako je déšť, sníh, vlhkost a podobně. Přední člen objektivu je navíc opatřen speciální vrstvou odpuzující vodu a olej, což usnadňuje údržbu.

 

 

Součástí objektivu je sluneční clona a stativová objímka. Obojí představuje velice praktické a funkční příslušenství, které oceníte jak při práci v kombinaci s foto/video stativem (což může být velmi často), stejně jako při snímání ve složitějších světelných podmínkách (typicky v protisvětle). Sluneční clona, stativová objímka i samotný objektiv mají příjemný povrch, dobře rezistentní vůči okolní teplotě. To znamená, že objektiv, clona i stativová objímka se v horku příliš nezahřívají a v mrazu naopak nejsou přehnaně studené, což výrazně zvyšuje komfort při práci s objektivem v podstatě za jakýchkoli podmínek. Stativová objímka i sluneční clona jsou vybaveny aretačním mechanismem (pojistkou), která urychlí montáž/demontáž včetně nastavení/orientace objektivu. Sluneční clona je vybavena standardní šroubovací pojistkou, stativová objímka má rychloupínací systém.

 

Obrazová kvalita objektivu

Obrazová kvalita objektivu je na skvělé úrovni. Testovací fotografie mají velice dobré podání barev, kontrastu i jasu a vysokou míru ostrosti i detailů (samozřejmě v závislosti na použitém těle fotoaparátu, což bylo v mém případě Sony Alpha A7 III). Vysokou míru ostrosti vykazuje objektiv i na plně otevřenou clonu a na všechna ohniska. Při zaclonění se ostrost samozřejmě ještě zvýší. Při maximální hodnotě clony (F22) sice již můžeme pozorovat lehkou difrakci obrazu (a pokles ostrosti), ale nejde o nic zásadního a současně to není žádný výjimečný jev ale naopak shodný to znak většiny objektivů.

 

 

Na počátečním ohnisku 70 mm je obraz krásně „rovný“ včetně až ukázkově přesných, šablonovitých okrajů – horizontálních přímek i vertikálních svislic. Zhruba od druhé poloviny ohniskového rozsahu (cca > 130 mm) je znatelné poduškovité zkreslení (opak „soudku“), které se zvětšujícím se ohniskem (při zoomování) ještě lehce vzroste. Nejde však opět o nic zásadního, navíc v každém rozumném foto editoru (Adobe Lightroom, Zoner Photo Studio) vše napravíte pár kliknutími myši. 

 

 

Chci objektiv SIGMA 70-200 f/2,8 DG DN OS Sports (Sony E)

 

Objektiv velmi příjemně překvapí také téměř nulovým výskytem veskrze všech běžných optických vad. Chromatickou aberaci (fialové kontury na kontrastních hranách) bychom zde lupou hledali - a to u většiny případů ještě marně. To samé platí pro vinětaci a to i při plně otevřené cloně. I když ono klasické tmavnutí rohů je spíše doménou širších skel a pro mne osobně se nejedná ani tak o chybu jako spíše o vlastnost, která mi navíc u objektivů většinou vůbec nevadí, spíše naopak.

 

Naprosto skvěle si objektiv poradí i s duchy a odlesky. A to i v situacích, kdy jsem snímal vyloženě v protisvětle (proti Slunci). Samozřejmě, že do velké míry k těmto výsledkům přispívá parádní sluneční clona, nicméně objektiv si překvapivě solidně poradí i bez nasazené sluneční clony. Ostatně několik testovacích fotografií v galerii bylo pořízeno záměrně v přímém protisvětle bez nasazené sluneční clony a výsledky jsou i tak velice dobré. Odlesky tam samozřejmě najdeme, ale nepředstavují nic dramatického ani rušivého.

 

Využití objektivu

Sigma 70-200 mm f/2.8 DG DN OS Sports je tak perfektní volbou pro snímání zvířat (jak ve volné přírodě tak i v ZOO nebo jinde „v zajetí“). Objektiv si dokonale poradí s focením akce, ať už preferujete jakýkoli druh sportu nebo naopak focení dopravních prostředků, od běžných až po ty závodní (auta, motorky, letadla a další). Díky velmi univerzálnímu rozsahu ohnisek 70-200 mm je objektiv skvělou alternativou též pro portrétní fotografii a detaily, kde jeho „ultra plochá“ charakteristika a skvělá světelnost f/2,8 dokonale oddělí popředí/pozadí od hlavního objektu a současně eliminuje rušivé prvky v obraze. Naopak daný objektiv není úplně vhodný na větší celky (krajiny, architektura), protože zcela postrádá „prostorový efekt“ (silné potlačení perspektivy). Stejně tak jej nevyužijete pro snímky s požadavkem extrémního přiblížení typu: wildlife nebo detailní astrofotografie (foto Měsíce, hvězd apod.).        

 

 

Sigma 70-200 mm F2.8 DG DN OS Sports je součástí akční řady Sports a nabízí nejen vysoký výkon a rychlost ale též odolnost proti povětrnostním vlivům. V kombinaci s 14-24 mm F2,8 DG DN Art a 24-70 mm f/2,8 DG DN Art pokrývají tyto tři zoomové objektivy pro plnoformátové bezzrcadlovky s konstantní světelností f/2,8 široký rozsah ohniskových vzdáleností. Objektiv je kompatibilní s telekonvertory Sigma TC-1411 a Sigma TC-2011 a dokovací stanicí Sigma USB DOCK UD-11.

 

Parametry objektivu:

  • Ohniskový rozsah 70-200 mm / zorný úhel: 34.3° - 12.3° (pro full frame)
  • Zorný úhel: 22.9° - 8.1° na APS-C senzorech
  • Počet lamel clony: 11
  • Rozsah clony: f/2,8 – f/22
  • Min. ostřící vzdálenost: 65 - 100 cm
  • Max. zvětšení je 1:5.2 při ohnisku 200 mm
  • 20 členů / 15 skupin z toho 2× SLD, 6× FLD, 3× ASF
  • Vysokorychlostní AF s duálním lineárním pohonem HLA  
  • Optický stabilizátor s algoritmem OS2 s účinkem až 7,5 EV
  • Ostření i zoomování je řešeno interně (AF/IF)
  • Optická stabilizace v režimech OS1, OS2
  • Vhodný též pro video, motor AF VCM
  • Tělo i bajonet jsou utěsněné proti prachu a vlhkosti
  • Rozměry: 90,6 × 207,0 mm (Sony E); 90,6 × 205,0 mm (Leica L)
  • Hmotnost: 1 335 g (Sony E); 1 345 g (Leica L)
  • Průměr závitu filtru: 77 mm
  • Ovladače: AFL; AF; omezovač ostření; OS; vlastní režim, clonový „click“ kroužek
  • Rozměry (průměr / délka): 90,6 × 207,0 mm (E-mount) a 1 335 g
  • Standardně dodávané příslušenství: sluneční clona LH860-01, stativová objímka TS-151, přední krytka LCF 77 mm III, zadní krytka LCR II
  • Kompatibilní s telekonvertory Sigma TC-1411 a TC-2011 a dokovací stanicí Sigma USB DOCK UD-11

 

 

Chci objektiv SIGMA 70-200 f/2,8 DG DN OS Sports (Leica L)

Závěrem

Teleobjektivy mají své kouzlo a dříve mě také hrozně bavily. Postupem času jsem si oblíbil spíše širokáče – prostě jsem rád přímo v centru dění. Ale jsou situace, kdy zkrátka nemůžete být blízko – viz zvířata, závody, dostihy atd. Sigma 70-200 mm f/2.8 DG DN OS Sports stylově kombinuje vysoký výkon, špičkovou obrazovou kvalitu s relativně rozumnými rozměry i hmotností. Vyladěná optická soustava efektivně napomáhá pohodlnému fotografování, zahrnující vnitřní zoom mechanismus pro snadnou manipulaci a dobře dostupné všechny důležité ovladače, včetně přepínačů a clonového, ostřícího a zoomovacího kroužku. Zejména clonový kroužek s více funkcemi je super pomocníkem, který výrazně usnadní ovládání a práci s objektivem. Rychlý a výkonný AF systém, spolu s účinným stabilizátorem obrazu, jsou skvělou a funkční kombinací nejen pro focení ale využijete je stejně tak dobře i pro video aplikace.

 

Chci objektiv SIGMA 70-200 f/2,8 DG DN OS Sports (Sony E)

 

Hlavní rysy

  • Full frame teleobjektiv, světelnost f/2,8 až f/22
  • Lineární AF s vysokou odezvou, rychlý a přesný
  • Optický stabilizátor s algoritmem OS2
  • Vnitřní zoom a zaostření (AF/IF)
  • Maximálně potlačený „focus breathing“
  • Konstrukce odolná proti prachu a stříkající vodě
  • Clonový kroužek s „click“ / aretačními prvky
  • Objímka stativu se stativovým závitem
  • Plastová clona objektivu z uhlíkovými vlákny
  • Celkem 6 přepínačů

Shrnutí

Sportovní objektiv Sigma 70-200 mm f/2,8 DG DN OS se zoomem, vysokou světelností a stabilizátorem, míří na profesionály i náročné hobby fotografy a vynikne zejména při fotografování sportu, přírody ale také reportáží, portrétů či event událostí (svateb apod.). Velká světelnost f/2,8 umožňuje působivé rozostření pozadí/popředí a 11-lamelová kruhová clona poskytne příjemný bokeh. Duální system HLA (High-Response Linear Actuator) nabídne rychlé, přesné a tiché automatické ostření, optický stabilizátor OS2 zase účinně stabilizuje snímky a to se ziskem až 7,5 EV. V neposlední řadě objektiv exceluje v obrazové kvalitě a mimo jiné nabízí též vynikající výsledky co se týče odolnosti proti povětrnostním vlivům (odolnost proti prachu a stříkající vodě). Pokud chcete ještě více rozšířit dosah zoomu, objektiv je kompatibilní s telekonvertory Sigma TC-1411 a TC-2011 a dokovací stanicí Sigma USB DOCK UD-11

Další recenze

Recenze: SIGMA 500 mm f/5,6 DG DN OS Sports
Hodnocení 98%

Recenze: SIGMA 500 mm f/5,6 DG DN OS Sports

30. 4. 2024
Recenze: SIGMA 15 mm f/1,4 DG DN Diagonal Fisheye Art
Hodnocení 91%

Recenze: SIGMA 15 mm f/1,4 DG DN Diagonal Fisheye Art

29. 2. 2024
Recenze: objektiv SIGMA 10-18 mm f/2,8 DC DN Contemporary pro Sony E (APS-C)
Hodnocení 95%

Recenze: objektiv SIGMA 10-18 mm f/2,8 DC DN Contemporary...

18. 1. 2024
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...